Sepp Blatter har trukket sig som præsident for det internationale fodboldforbund FIFA efter en voldsom mediestorm, hvor han har været centrum for korruptionsanklager. Hans fratræden følger oven på en uge, hvor FBI-efterforskningerne indtil videre har kostet flere FIFA-topfolk deres job.
Men kommer det til at gøre en forskel i forhold til den korruption, der finder sted i FIFA og i fodboldverdenen generelt?
Ironisk nok var det FIFA selv, der for tre år siden investerede penge og tid i et forsøg på at tage hånd om korruptionen.
Den internationale ekspertkonference
I 2012 afsatte FIFA 20 millioner euro (cirka 150 millioner danske kroner) til Interpol (verdens største internationale politiorganisation) for at skabe større bevidsthed om korruption i sportsverdenen - og mere specifikt for at bekæmpe korruptionen i fodboldens verden.
Interpol valgte at bruge en del af pengene på en international konference, der sammenbragte eksperter fra hele Verden for at diskutere, hvilke foranstaltninger skulle iværksættes for at tackle korruptionen i sport.
Jeg blev af Interpol pålagt at organisere projektet.
Eksperter fra hele verden mødtes i efteråret 2012 i Singapore for at diskutere matchfixing, og hvordan fodboldkorruption kunne bekæmpes.
Formålet var at identificere, hvordan og i hvilken grad den akademiske verden kunne spille en rolle i denne opgave.
Akademikerne havde en anden tilgangsvinkel
Akademikere er ikke lovens håndhævere, så vi anskuede problemet fra en lidt anden vinkel; Vores målsætning var at finde en løsningsmodel gennem forskellige uddannelsesforløb. Vi fokuserede på træningsmoduler, teoretiske kurser, certificeringsprocedurer for at undgå matchfixing og på yderligere korruptionsefterforskning.
De forslag og det samarbejde, der kom ud af mødet, var et modstykke til den manglende bevidsthed om, og bekymring for, matchfixing, og for hvor udsatte unge sportsfolk var.
En anden vigtig målsætning var at lære folk om integritet i sportsverdenen.
For at opfylde vores målsætninger og bekæmpe korruptionen, identificerede vi de problemstillinger, der var afgørende for at kunne håndtere problemet.
De fire vigtigste problemstillinger
- Lovmæssig bemyndigelse: Etableringen af en lovmæssig bemyndigelse er af afgørende betydning. Det er svært at identificere en global standard for illegal adfærd, da landene alle har forskellige retssystemer, og der endda kan være interne forskelle inden for landenes grænser.
- Fælles definitioner: Det er svært at efterforske og belære om problemer, der ikke er klart definerede. Matchfixing er et meget uklart begreb. Effektiviteten af ethvert undervisnings- og træningsmodul relaterer direkte til, hvor klart og tydeligt konceptet er formuleret. Manglen på overensstemmelse og standardiserede definitioner tilslører kun problemerne med korruption yderligere.
- Publikum: Det er meget vigtigt at overbevise samfundet om eksistensen af matchfixing og korruption og dens vidtrækkende effekter. Hvem skal vi uddanne og med hvilke midler og metoder? Skal vi rette det mod deltagerne, institutionerne eller offentligheden? Hvis offentligheden er målet, skal vi måske engagere medierne.
- Vi skal lægge pres på offentlige embedsmænd: Der skal lægges pres på offentlige embedsmænd både inden for og uden for sporten. Nogle mener, at det vil blive opfattet som indblanding udefra, hvis regeringen, fodboldorganisationerne, uddannelsesinstitutionerne og retshåndhæverne begyndte at samarbejde i steder som Afrika. Men det er nødvendigt, at de offentlige embedsmænd taler åbent om, hvorfor det er forkert at snyde, og hvorfor det er en krænkelse af den professionelle sportsetik.
Hvad der skal ske, før vi ser resultater
Jeg har studeret etik i politiet i mere end 20 år. Jeg har overført grundreglerne fra min forskning, og det har overbevist mig om, at vi skal stille følgende spørgsmål, hvis vi virkelig vil forandre FIFA:
- Er offentligheden fuldt ud klar over, hvor stort et problem korruption i fodbold er? Vil den seneste skandale og Sepp Blatters tilbagetrækning vise sig at være et vendepunkt?
- I hvor høj grad fordømmer offentligheden fænomenet?
- Er offentligheden fuldt ud bevidst om den sociale, økonomiske og moralske skade, matchfixing og korruption har forvoldt?
- Er offentligheden villig til at anmelde de forskellige korrumperede skikke?
Siden konferencen har akademikerne arbejdet på at tackle dette anliggende. Personligt har jeg været medforfatter til en bog om matchfixing i den internationale sportsverden, og jeg arbejder på at skabe et samarbejde mellem Sorbonne Universitetet i Paris og John Jay College for at kunne tilbyde en overbygningsuddannelse i sportsetik.
Jeg tror, at FIFAs bevilling til Interpol var en oprigtig gestus og et forsøg på i det mindste at skabe en international bevidsthed om et multinationalt problem, som indtil da fløj under de retshåndhævende myndigheders radar verden over.
Jeg tror, at en ny leder kan forvandle FIFA. Men det kan kun gøres i samarbejde med et team af eksperter, som vil tage hånd om alle problemets aspekter og ved at forsætte med at skabe opmærksomhed gennem uddannelse og træning.
Kun da vil vi have tilstrækkelig retshåndhævelse og opsyn med korruptionen i FIFA.
Maria Haberfeld modtog støtte fra Interpol for at organisere en konference i 2012 i Singapore, der omhandlede korruption i sportsverden. Denne artikel er oprindeligt publiceret hos The Conversation.
Oversat af Stephanie Lammers-Clark

































