Om forfatteren

Anne Sophie Thingsted

Journalist

Anne Sophie Thingsted

Skrivende journalist, SoMe-ansvarlig og videoproducent på Videnskab.dk’s hjerneredaktion Brainstorm, hvor jeg dykker ned i neurovidenskab, kognitionsforskning og psykologi.

Hvilket land har den bedste corona-strategi? Danskledet big data-forskning skal give svaret

Forskningsprojektet skal gøre lande i stand til at lære af deres fejl, til næste gang verden står overfor en lignende trussel.

Landene rammes af corona

»En af de mest interessante ting er, hvordan forskellige landes tilgang har været: Danmark og Sverige har valgt vidt forskellige veje, selvom de set udefra ligner hinanden som to dråber vand,« siger forsker i spidsen for projektet. (Foto: Shutterstock)

Annonce:

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts