Om forfatteren

Anne Ringgaard

Journalist

Anne Ringgaard

Jeg har skrevet om lidt af hvert for Videnskab.dk siden 2012.
Derudover har jeg været skrivende journalist på dagbladet Politiken, fagbladet Dagens Medicin, en lokalavis i Roskilde, og jeg har været en tur omkring Experimentariums nu hedengangne nyhedsafdeling.
Jeg er uddannet på Roskilde Universitet med en bachelor i kulturstudier og en kandidatgrad i journalistik.

Korrelation eller kausalitet: Hvornår er der en årsagssammenhæng?

Korrelation er ikke det samme som kausalitet. Forveksler man de to begreber, kan man komme til at overfortolke et forskningsresultat totalt. Lær at skelne mellem to kernebegreber i videnskab.

korrelation kausalitet statistik årsagssammenhæng videnskabsteori

Selv om forskere konstaterer, at antallet af storke i et område korrelerer med antallet af børnefødsler i det samme område, betyder det ikke nødvendigvis, at storkene er årsag til, at der bliver født børn. (Foto: Shutterstock)

Annonce:

\ Fra arkivet

Det bedste fra arkivet

Gå på opdagelse i mere end 35.000 artikler.

Søg i arkivet

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts