Om forfatteren

Garbi Schmidt

Professor MSO, Institut for Kommunikation og Humanistisk Videnskab, Roskilde Universitet

Jeg er professor i kultur- og sprogmødestudier på Institut for Kommunikation og Humanistisk Videnskab, Roskilde Universitet.
Uddannelsesmæssigt har jeg en ph.d. i islamologi fra Lunds Universitet (1998) og en filosofisk doktorgrad (2015) om Nørrebros indvandringshistorie.
Jeg har specialiseret mig i forskning om indvandrere i Vesten, herunder muslimske minoriteter.
Jeg ser på religion som praksis, ikke som et fjernt, ideologisk landskab. Selv i et (tilsyneladende) sekulær land som Danmark sætter religion sit stærke præg, både politisk, socialt, og kulturelt.
Religion er betydningsfuld for, hvem der forstås som 'os' og 'de andre', for eksempel når snakken går om islam.
Jeg prøver at stille både skarpt, men også give skæve vinkler på religionens praktiske og politiske betydning, både i Danmark og internationalt.

Sine Plambech

Postdoc ved Dansk Institut for Internationale Studier

Forskerne formidler

Forskerne formidler

Videnskab.dk udgiver både artikler skrevet af journalister og forskere. Når forskere står bag, er artiklerne mærket op som ’Forskerne formidler’. Forskerartikler bliver udgivet takket være støtte fra vores partnere: Lundbeckfonden, Danmarks Grundforskningsfond, Aalborg Universitet, Roskilde Universitet, Syddansk Universitet og Region Hovedstaden. Videnskab.dk's redaktion prioriterer indholdet og styrer de redaktionelle processer, uafhængigt af partnerne.

Forskningsformidling skal ud af de tørre tidsskrifter

I forskningsverdenen har publicering i videnskabelige tidsskrifter en helt særlig status, men det skaber et usundt publiceringsræs. Vi bør anerkende andre typer formidling såsom film, podcasts og udstillinger som mindst lige så relevante, skriver to forskere.

Forskning formidling publicering populærkultur

Der er et stort pres på forskere, for at de skal publicere deres forskning i videnskabelige tidsskrifter. Men i fremtiden skal det være lige så godt at publicere sin forskning ved hjælp af film, radioudsendelser, udstillinger eller andre kreative løsninger. (Foto: Shutterstock)

Annonce:

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts