Se nærmere på en tilfældig succesrig finansmands fingre. Han har formentlig lange ringfingre, hvis vi skal tro en ny undersøgelse, som er foretaget ved University of Cambridge i England.
Forskerne har kigget på hænderne hos 44 mænd fra finanssektoren, som alle arbejdede med hektisk pengehandel i London. Deres resultater antydede, at de personer, som havde længere ringfinger end pegefinger, tjente op til seks gange så meget over en periode på 20 måneder, som deres kollegaer med mere afstumpede fjerdefingre.
»Jeg faldt næsten ned af stolen - jeg kunne ikke tro det jeg så,« siger professor i matematik, og forsker på relaterede menneskelige tilbøjeligheder, John Coates til forskningsmagasinet Science.
»Undersøgelsen åbner op for at finansmarkederne måske påvirkes af biologiske karaktertræk, og ikke bare rationelle forventninger,« skriver forskerne i artiklen om deres opdagelser i PNAS (Proceedings of the National Academy of Science of the United States of America).
En finger med i hormonspillet
Ideen til undersøgelsen fik Coates fra forskningsresultater fra i fjor. Da målte han og kollegaerne morgen-testosteron-niveauet hos en flok børsmæglere, og fandt frem til, at de personer med høje niveauer af det mandlige kønshormon, også havde en særdeles god dag på jobbet.
Men hvordan kommer længden på ringfingeren så ind i billedet? Forholdet mellem længden på ringfingeren og pegefingeren kaldes på forskersprog 2D:4D ('second to fourth digit'-ratio).
Tidligere undersøgelser tyder på, at en kortere ringfinger end pegefinger hos mænd (altså en høj 2D:4D) fortæller noget om mindre tilførsel af hormonerne testosteron og androgen, dengang manden endnu lå i maven hos sin mor.
Mænd som har længere ringfinger end pegefinger (lav 2D:4D), mener forskerne har haft højere tilførsel af testosteron og androgen i livmoderen.
»Tilførslen af testosteron og androgen i livmoderen påvirker udviklingen af hjernen og menneskets opførsel senere i livet. For eksempel har en lang ringfinger været knyttet til succes i stærkt konkurrenceorienteret sport,« skriver Coates og kollegaer.

De tror, at en høj tilførsel kan have bidraget til at give finansmændene den koncentration og reflekser, de har behov for, for at følge priser i en presset situation, og foretage handelsafgørelser på meget kort tid, hedder det i BBC's artikel om sagen.
Hvorvidt en slags finansmarkedets 'Goldfinger' kan påvirke gode og dårlige økonomiske resultater kan diskuteres, men resultatet af undersøgelsen - som John Coates i følge ham selv kun tog initiativ til for sjov - forbløffede forskerne. I nogle tilfælde kunne end ikke flere års erfaring i 'gamet' slå den tydeligvis fabelagtige ringfinger, ifølge undersøgelsen.
Fattigere, men mere gavmilde
Samtidig har belgiske forskere opnået resultater, som antyder at mænd med en lang ringfinger har mindre social samvittighed - forsøg viste, de var mindre villige til at dele penge med andre, efter at have set en aggressiv film.
Dem med lidt kortere ringfinger gav flere penge ud til deres meddeltagere. De samme resultater viste sig også at gælde for kvinder, ifølge den belgiske undersøgelse.
Der står dog intet i artiklen om, hvorvidt denne gavmildhed slet og ret kunne være selve årsagen til en mere slunken lønningspose end hos deres langfingrede kollegaer.
Men folk skal ikke stirre ned på deres korte ringfinger, og bekymre sig for at de altid vil have en gabende tom tegnedreng, hvis vi skal vi tro John Coates' syn på denne sag.
»Hver handelsstil kræver forskellige karaktertræk,« siger han.
© forskning.no. Oversat af Johnny Oreskov



































