KORT NYT FRA UDLANDET:
For omkring 170 millioner år siden vandrede der dinosaurer rundt med større fødder end T. rex i det, der i dag er Skotland.
Det viser fundet af hundredevis af dinosaurfodspor på den skotske ø Isle of Skye, skriver New Scientist.
»Størrelsen af fodsporene - op til 70 centimeter i diameter - indikerer, at de blev efterladt af tidlige sauropoder,« fortæller Dr. Stephen Brusatte fra University of Edinburgh i England til New Scientist.
Forskerne faldt tilfældigvis over fodsporene tilbage i april efter en lang dag med at lede efter fossile fisketænder og krokodilleknogler i en lagune. Deres opdagelse er publiceret i et studie i tidsskriftet Scottish Journal of Geology.
Sauropoderne hører til de største landlevende dyr, der nogensinde har levet. De kunne veje omtrent 20 tons og var op til 15 meter lange og flere etager høje. Fundet er det hidtil største fund af dinosaurfodspor i Skotland og hjælper forskerne med at forstå, hvordan sauropoderne levede.
»Disse dinosaurer var ikke svømmere, men de må have gået rundt til knæende i den her brakvands-lagune. Måske var planterne der en god fødekilde, eller måske fik de noget beskyttelse fra andre dinosaurer,« siger Stephen Brusatte til New Scientist.
Stephen Brusatte fandt sammen med en kollega også et enkelt fodspor med tre tæer, som forskerne mener må stamme fra en form for planteædende Iguanodon.
Læs også:
NASA finder fodspor fra dinosaur i egen baghave
Sådan finder du dinosaurer i Danmark
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
on































