Kort nyt

Kort nyt

Med 'Kort nyt' får du overblik over nyheder fra forskningens verden. De mest interessante begivenheder og fund - kort fortalt.

Videnskab.dk's redaktion udvælger og resumerer det mest spændende, andre troværdige medier og forskningsinstitutioner har bragt.

Husk dog vores guide til kritisk læsning af nyheder om forskning og især rådet om, at et enkelt, nyt forskningsresultat aldrig kan rumme den endegyldige sandhed.

Det er derfor en god idé at holde sig for øje, hvad anden forskning på området viser, og vi henviser altid til den oprindelige kilde, så du kan dykke yderligere ned i detaljer og forbehold.

Musikalske børn husker bedre

Annonce:

Klimprer dine børn på klaver? Eller er de mere til at straffe guitarstrenge?

Uanset hvad er deres odds for at klare sig godt i en hukommelsestest sandsynligvis bedre, hvis musik er en del af deres liv. Det viser resultaterne fra en landsdækkende undersøgelse, som er udført på 450 skoler i Danmark, skriver politiken.dk.

\ Masseeksperimentet ...

... hører under Naturvidenskabsfestival og Astra og er udviklet i samarbejde med Industriens Fond, Center for Music in the Brain ved Aarhus Universitet og Det Jyske Musikkonservatorium.

Godt 20.000 skole- og gymnasieelever fra hele Danmark har deltaget i undersøgelsen, hvor de skulle lave en musikquiz, udføre en hukommelsestest og besvare et spørgeskema om deres musikvaner.

Bag det såkaldte Masseeksperimentet 2016 står blandt andre Peter Vuust, der er professor ved Center for Music in the Brain ved Aarhus Universitet.

»Det er ny, unik viden, som har stor betydning for vores viden om, hvordan musik påvirker og ændrer hjernen,« siger han ifølge tv2.dk.

Ifølge forskerne viser resultaterne ’entydigt’, at der er en sammenhæng mellem musikudøvelse og styrken af elevernes såkaldte arbejdshukommelse. Den er eksempelvis vigtig i fagene dansk og matematik, skriver politiken.dk.

Man kan dog ikke konkludere, om eleverne får bedre arbejdshukommelse af at spille musik, eller om det er eleverne med bedst arbejdshukommelse, der engagerer sig mest i musik.

Annonce:

Tidligere studier har vist, at evnen til at fastholde og håndtere information er bedre hos musikere end hos ikke-musikere. Studierne er publiceret i de videnskabelige tidsskrifter Elsevier samt Psychology of Music og kan læses her og her.

Hvis du er nysgerrig på, hvor du selv ligger henne på skalaen af musikalsk intelligens, kan du prøve kræfter med en miniudgave af testen lige her. Du kan også tage testen i denne artikel, som Videnskab.dk skrev ved Masseeksperimentets opstart i 2016.

cpp