I går aftes klokken ca. 23.05 har en række danskere fra Valby til Lemvig rapporteret til Tycho Brahe Planetariet, at de har observeret en ildkugle på himlen.
Ildkuglen bliver beskrevet som at have en lang hvis hale efter sig, og den var på himlen i cirka 5 sekunder.
Læs også: Bliver man ramt af meteorer på Månen?
Ildkugle er store stjerneskud
En ildkugle forekommer, når et stykke sten falder igennem Jordens atmosfære og brænder op.
Ildkugler er store stjerneskud, og kan være lysstærke nok til at lyse hele himlen op. Man kalder stjerneskud for ildkugler, når de er mere lysstærke end planeterne på nattehimlen.
Astronomer mener, at der forekommer mere end 500.000 ildkugler om året, men da nogle af disse finder sted om dagen, eller over havet bliver de fleste af disse ikke set.
Ildkuglen er forløber for meteorsværm
Den ildkugle, der blev set i går, er nok begyndelsen til en af de største, årlige meteorsværme kaldet Perseiderne. Sværmen topper den 12. august, hvor der kan være mere end 50 stjerneskud i timen.
Du kan altid se hvornår de årlige meteorsværme forekommer under Planetariets Himlen Netop Nu.