Om forfatteren

Lise Brix

Journalist

Lise Brix

Journalist på Videnskab.dk siden 2013. Initiativtager og primus motor på udviklingen af Videnskab.dk's prisvindende guide til videnskabsjournalistik. Underviser desuden i formidling for forskere og videnskabsjournalistik for journalister.

Europæisk rum-boss: Andreas Mogensen skal i rummet igen

Den danske astronaut Andreas Mogensen gjorde et fremragende stykke arbejde på den Internationale Rumstation, ISS, og bør sendes ud i rummet igen, mener generaldirektøren for den europæiske rumfartsorganisation, ESA.

andreas mogensen rummet ESA ny opsendelse

Sådan så det ud, da Andreas Mogensen var i rummet første gang i september 2015. (Foto: Andreas Mogensen / ESA / NASA) 

Annonce:

\ Fra arkivet

Det bedste fra arkivet

Gå på opdagelse i mere end 35.000 artikler.

Søg i arkivet

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts