NYHEDER FRA UDLANDET:
En samling tyske og kinesiske forskere, har undersøgt hvordan myrere samarbejder, når de leder efter føde. Det adfærds-matematiske studie har kortlagt, hvordan myrene deler information med hinanden i jagten på mad. Det skriver independet.co.uk.
Forskerne fandt ud af, at myrerne deler sig ind i to grupper af henholdsvis spejder-myrere og samler-myrere.
Når spejdermyrene bevæger sig kaotisk rundt og leder efter mad, efterlader de et spor af feromoner. Samler-myrerne bruger feromonerne til at kortlægge spejder-myrernes rute, når de finder mad.
Derefter forfiner de ruten så den ligger så kort væk fra kolonien som muligt.
»Jeg vil gå så langt som at sige, at læringsstrategien, der er involveret i det, er mere præcis og kompleks end en Google-søgning. Disse insekter er uden tvivl mere effektiv end Google i behandling af informationer om deres omgivelser,« siger medforfatter af undersøgelsen, professor Jurgen Kurths til The Independent.
Studiet er publiceret i tidsskriftet Proceedings of the National Academy of Sciences.
Læs også:
Myrer i gladiatorkamp beviser unikt samarbejde
Myrer i superkolonier trodser evolutionen
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
aa