Det kan være noget så irriterende, når personen foran en til en koncert river telefonen frem for at tage billeder, og det blokerer synsfeltet for de øvrige koncertgængere bagved.
Og så kan det også koste dyrt på den sociale konto, skriver University of Oregon i en pressemeddelelse på baggrund af et nyt studie publiceret i tidsskriftet Journal of the Association for Consumer Research.
For selvom det ved showets start ofte kraftigt bliver frarådet publikum at filme og tage billeder, er der alligevel altid nogen, der vil ‘dokumentere’ begivenheden med kameraet.
Det kan føre til sociale straffe og endda påvirke venskaber, viser ny forskning fra University of Oregon i USA.
Af forskningen fremgik det, at folk, der tog billeder og videoer til koncerter og andre live-begivenheder, blev betragtet som værende mindre engagerede i oplevelsen, ligesom deres venner ville være mindre tilbøjelige til at invitere dem med til fremtidige begivenheder, hvis de så dem bruge deres telefoner til at tage billeder og filme.
Det nye resultat strider imod tidligere forskning, der indikerer, at telefonoptagelser er med til at forlænge minderne om koncerter og andre liveoptrædelser.
Det fik forskerholdet til at evaluerede kommentarsporet til en New York Times-artikel om publikummer, der bruger deres telefoner til at tage billeder og filme under koncerter.
De fandt ud af, at mere end 75 procent af kommentarerne var negativt rettet mod mobilfotograferne, hvoraf mange kommentarer specifikt nævnte, at de, der filmede, ikke engagerede sig og samtidig distraherede andre i publikummet.
»Det er ikke sådan, at man ikke må tage nogen billeder. Vi ved, at folk vil tage fotos, men graden betyder noget. At tage et par billeder i begyndelsen eller måske halvvejs gennem koncerten og derefter lægge telefonen væk og nyde showet – det fører ikke til disse negative konsekvenser, eller i hvert fald ikke i samme grad,« lyder det fra forskeren bag studiet Freeman Wu i pressemeddelelsen.

































