Der er ikke mange blandt litteraterne på de højere litterære uddannelsesinstitutioner, der gider beskæftige sig med Harry Potter og Da Vinci-mysteriet.
Det skyldes ifølge lektor Lars Handesten fra Syddansk Universitet sejlivede fordomme om, at bestsellere er lig med dårlig kvalitet. Men kvantitet og kvalitet kan godt forenes, og de hurtigtsælgende succeser er ligesom al anden skønlitteratur et spejlbillede af det samfund og den kultur de er blevet til - og læst i. Derfor har Lars Handesten sat sig for at belyse bestsellere gennem de seneste 25 år, hvilket han gør ud fra devisen:
»Vis mig, hvad du læser og har læst, og så skal jeg fortælle dig, hvem du er.«
Lars Handesten forklarer i denne video, at der så småt er ved at opstå en interesse blandt diverse kulturmiljøer i Danmark for kultursociologiske emner, der også omfatter populærlitteratur og det bredde publikums smag.
En sådan interesse vil medføre en øget viden om bestselleren og dens læsere og afsløre endnu flere finurlige og interessante opdagelser af litteraturens svar på 'Se og Hør'.





























