KORT NYT FRA UDLANDET:
NASA har i samarbejde med den italienske rumfartsorganisation lavet et kort, der viser, hvor Filippinerne blev hårdest ramt, da tyfonen Haiyan i sidste uge hærgede øerne.
Kortet dækker 43 gange 53 kilometer i området nær Tacloban, hvor tyfonen ramte land.
Det er sat sammen ved hjælp af et billede fra Google Earth og satellitdata fra før og efter, tyfonen ramte d. 8. november.
Du kan se kortet herunder.
De røde pletter markerer områder, der blev ramt af de største skader. Hver pixel dækker omkring 30 meter, oplyser NASA i en pressemeddelelse.
Det er tanken, at kort som disse kan være med til at hjælpe myndigheder til at sætte ind, hvor der er størst brug for hjælp efter en katastrofe.
Teknikken er forholdsvis ny. Den blev udviklet på baggrund af data fra de store jordskælv i Christchurch i New Zealand og i Tohoku i Japan, begge i 2011, og den blev brugt, da orkanen Sandy sidste år ramte USA.
Læs også:
Tyfoner, cykloner, orkaner... Hvad er forskellen?
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
th































