Mørnede verdenskort, kedelige teoribøger og højlydte gab fra bagerste række.
Det kan være en ret stor udfordring at engagere skoleelever i geografi.
Men hvad nu, hvis man tog op til en rumstation og underviste i geografi, mens man kunne kigge ud over Jordens overflade og se det hele med egne øjne? Så ville de færreste elever nok sove i timen.
Det var netop, hvad de to astronauter Mike Hopkins og Rick Mastracchio fra den Internationale Rumstation (ISS) gjorde, og du kan se resultatet af deres anstrengelser i videoen øverst i denne artikel.
Med små hyggelige anekdoter fra deres liv fortæller og udpeger de to astronauter forskellige byer såsom Chicago og New York City, mens de er i kredsløb om Jorden i en højde på cirka 386 kilometer.
Nyd udsigten fra Den Internationale Rumstation
Den første del af Den Internationale Rumstation blev opsendt I 1998, og i dag fungerer den som et laboratorium og observatorium. Her kan astronauter eksperimentere og forske i blandt andet fysik, astronomi og meteorologi.
Et af de mere finurlige påfund fra rumstationen er denne knapt 4 minutter lange video, som nok godt kan betegnes som verdens smukkeste og sejeste geografitime.
Så læn dig endelig godt tilbage i stolen og nyd den fantastiske udsigt.