Som forventet var meteorsværmen Draconiderne aktiv i lørdags, 8. oktober, men månelyset gjorde det vanskeligt at se de svage stjerneskud – og dem var der flest af.
Stjerneskud druknede i månelys
Meteorsværmen Draconiderne leverede som forventet masser af stjerneskud i lørdags, men de fleste druknede i månelys.

En lysstærk Draconide set over Sverige. (Foto: G. Fredriksson)
Annonce:
De observationer, der indtil videre er blevet indsamlet af den Internationale Meteor Organisation (IMO), viser, at Draconiderne som forudsagt toppede omkring kl. 22 dansk tid.
Baseret på visuelle observationer (med øjet) er sværmens aktivitet ved maksimum blevet vurderet til ca. 400 stjerneskud i timen. De fleste stjerneskud var dog lyssvage og kunne derfor ikke ses pga. Månens lys. En detaljeret analyse kan muligvis give en højere værdi for sværmens aktivitet.
Når aktiviteten af stjerneskudssværme angives, er der tale om en idealiseret værdi. Dette tal angiver, hvor mange skud, der kan ses under helt perfekte forhold: helt klar og helt mørk himmel, udsyn til hele himlen og stjerneskuddenes udstrålingsppunkt lige over hovedet. Da disse betingelser normalt aldrig er opfyldt, ses altid færre skud, end aktiviteten angiver.
Draconiderne er rester af kometen Giacobini–Zinner. Kometstumperne ligger langs kometens bane, der krydser Jordens bane om Solen netop der, hvor vores planet befinder sig hvert år i begyndelsen af oktober. Aktiviteten af sværmen bestemmes af, hvor tæt den sky af støv fra kometen er, som Jorden flyver igennem.
\ Find mere om
Et lille klik for et menneske...
...et kæmpespring for din viden! Få Videnskab.dk's gratis nyhedsbrev om rummet.
Tak fordi du tilmelder dig vores nyhedsbrev.
Der opstod en fejl under tilmelding til vores nyhedsbrev.
\
TOP 6
Mest læste om Rummet