Astronauter kan ikke bare tænde for vandhanen og bælle postevand, når de lander på Månen.
Nu har forskere gjort en opdagelse, der kan gøre vand langt mere tilgængeligt på fremtidige månemissioner, skriver The Guardian:
Små glasperler spredt ud over Månens overflade indeholder tilsyneladende milliarder tons vand. Vand, der på sigt kan udvindes og bruges af astronauter.
»Med dette fund er potentialet for at udforske Månen på en bæredygtig måde større end nogensinde før,« siger en af forskerne bag opdagelsen, Mahesh Anand, der er professor i planeter ved britiske Open University, til The Guardian.
De fine glasperler blev fundet i jordbundsprøver fra Månen, der blev returneret til Jorden i december 2020 af den kinesiske Chang’e-5-mission.
Perlerne måler mindre end en millimeter i diameter, og de dannes af vanddråber, der bruser op, når meteoroider slår ned i Månen. Herefter størkner de og blandes sammen med månestøvet.
Undersøgelsen af glaspartiklerne, der er publiceret i det videnskabelige tidsskrift Nature Geoscience, indikerer, at de tilsammen indeholder betydelige mængder vand, der udgør mellem 300 og 270 milliarder tons på hele Månens overflade.
Forskere har ad flere omgange gennem de seneste år fundet stærke indikationer på, at der skulle være vand på Månen.
»Dette arbejde bidrager til den voksende konsensus om, at Månen er mere vandrig end tidligere antaget,« siger Ian Crawford, professor i planeter og astrobiologi ved University of London, der ikke været involveret i forskningen, til The Guardian.
Tidligere er der fundet tegn på frosset vand, der gemmer sig i permanent skyggefulde kratere. I modsætning til vandet på Månens mørkeside, skulle vandet fra glasperlerne være langt lettere at udvinde for mennesker eller robotter, der arbejder på Månen, vurderer Mahesh Anand:
»Det er ikke sådan, at man kan ryste materialet, så vandet begynder at dryppe ud, men der er tegn på, at når temperaturen i dette materiale kommer over 100 C, begynder det at komme ud og kan høstes,« siger han til The Guardian.
Sidst, der var et menneske på Månen, var i 1972 under NASA’s Apollo 17-mission. NASA, Den Europæiske Rumorganisation (ESA) og andre rumagenturer planlægger i disse år en tilbagevenden til Månen.
fghs