Om forfatteren

Stubberne - Henrik og Helle Stub

Lektorer i astronomi, fysik og matematik

Henrik og Helle Stub

Vi er begge uddannet på Københavns Universitet i astronomi, fysik og matematik.

Vi er erfarne gymnasielærere med mange år som undervisere på Middelfart og senere Nordfyns Gymnasium.

I snart 50 år har vi desuden beskæftiget os med at formidle astronomi og rumfart gennem radio, fjernsyn, bøger og foredrag og kurser - herunder på Folkeuniversitetet.

Desuden har vi været freelance-medarbejdere på Illustreret Videnskab i perioden 1984-2012.

Vi har modtaget Tycho Brahe medaljen i 2008 fra Tycho Brahe Planetarium i København og 'European Science Writers Award' i 2014.

Vi afholder med mellemrum folkeuniversitetskurser i astronomi og rumfart, bl.a. baseret på vor bog 'Det levende Univers'.

Ny bog: Sådan udforsker vi bedst rummet

I dag strækker den videnskabelige rumforskning sig fra observationer og materialeforskning til medicinsk og biologisk forskning. Mange opgaver varetages af ubemandede satellitter, men ind i mellem kræves der astronauter til at udføre forsøgene.

Rumsonden Cassini har taget helt fantastiske billeder af kæmpeplaneten Saturn og dens ringe og måner. Det har været muligt at følge de konstante storme i Saturns atmosfære og se, at ringsystemet består af milliarder af små, hvide ispartikler. Det er noget af en gåde, at Saturns ringe er så hvide – ispartiklerne burde for længst være dækket af et lag af mørkt, kosmisk støv. Måske betyder det, at Saturns ringe er yngre end vanligt antaget. (Foto: NASA)

Annonce:

\ Fra arkivet

Det bedste fra arkivet

Gå på opdagelse i mere end 35.000 artikler.

Søg i arkivet

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts