Om forfatteren

Jonas Salomonsen

Redaktionschef

Jonas Salomonsen

Som redaktionschef beslutter jeg sammen med den øvrige redaktion, hvad Videnskab.dk skal skrive om. Hvis du ligger inde med et tip om en god historie om forskning, eller hvis du savner grundige artikler om et bestemt emne, kan du kontakte os på redaktion@videnskab.dk.

Kort nyt

Kort nyt

Med 'Kort nyt' får du overblik over nyheder fra forskningens verden. De mest interessante begivenheder og fund - kort fortalt.

Videnskab.dk's redaktion udvælger og resumerer det mest spændende, andre troværdige medier og forskningsinstitutioner har bragt.

Husk dog vores guide til kritisk læsning af nyheder om forskning og især rådet om, at et enkelt, nyt forskningsresultat aldrig kan rumme den endegyldige sandhed.

Det er derfor en god idé at holde sig for øje, hvad anden forskning på området viser, og vi henviser altid til den oprindelige kilde, så du kan dykke yderligere ned i detaljer og forbehold.

NASA udtaler sig endelig om sagen, der fik Musk til at svine Andreas Mogensen til

NASA-astronauterne Suni Williams og Barry Wilmore

Her ses to de amerikanske astronauter Barry Wilmore og Suni Williams ombord på Starliner-rumskibet, der ikke blev vurderet sikkert nok til at flyve tilbage til Jorden med astronauterne ombord. (Foto: NASA)

Annonce: