Mysterium om ‘kæmpe alien-konstruktion’ er løst

Annonce:

I 2009 vakte en nyopdaget stjerne en del virak på internettet og senere i astronomiske kredse.

Det var den såkaldte Tabby Stjerne – eller KIC 8462852, som den også hedder – der fik folk til at undre sig.

Noget skyggede nemlig for op til 22 procent af stjernen, og det var ikke til at forklare hvad.

Spekulationerne gik i mange retninger. Nogle mente, at stjernen have slugt en planet, mens andre mente at der var tale om en ‘megakonstruktion’ bygget af aliens, som Videnskab.dk har skrevet om.

Forklaringen har ladet vente på sig lige siden, og nu er der altså et gennembrud i sagen, afslører NASA i en pressemeddelelse.

NASA har sat to rumteleskoper på sagen, Spitzer- og Swiftteleskoperne, ligesom det belgiske AstroLAB IRIS-observatorium har undersøgt de mystiske forhold.

Det viser sig, at der er tale om en ujævn støvsky, der bevæger sig rundt om stjernen og slører den for os jordboere, konkluderer de i pressemeddelelsen.

Annonce:

Dermed er mysteriet delvist løst, for undersøgelsen rejste en ny undren, som forskerne ikke kunne forklare.

Stjernen viste sig nemlig at være mere dækket i ultraviolet lys end i infrarødt lys.

Det ultraviolette lys kunne altså spore nogle små partikler, der ifølge forskerne er for små til at kunne være en del af den støvsky, der kredser om stjernen.

Dermed må de små partikler befinde sig et sted mellem stjernen og Jorden, skriver NASA i pressemeddelelsen, hvor de også afslører, at man har tænkt sig at holde et vågent øje med den mystiske stjerne i mange år ud i fremtiden.

fghs

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts