Om forfatteren

Ida Eriksen

Journalist

Ida Eriksen

Journalist fra Roskilde Universitet. Jeg er optaget af at formidle på en nuanceret og legende måde - uanset om det er om børn, biller eller ballade i samfundet.

Universitetskælder gemmer på tusindvis af misfostre

Over 1.000 misdannede dyr findes i kælderen på den gamle Landbohøjskolen, der i dag hører under Københavns Universitet. Videnskab.dk besøgte dybet, der blandt andet gemmer på en firbenet ælling og en enøjet hest.

Se her vores videomontage af de over 1.000 skræmmende skabninger i den patologisk-anatomiske samling. (Video: Kristian Højgaard Nielsen/Videnskab.dk).

Et gammelt skib sejler gennem tåget vand med et antikt kort over Europa i baggrunden og klipper langs kysten, hvilket skaber en vintage-agtig opdagelsesrejse-scene.

Den danske ekspedition til Arktis, der endte i en dødelig katastrofe  

En lysende stjerne i midten af en farverig tåge med glødende røde, blå og hvide skyer, omgivet af utallige små stjerner spredt ud over den mørke rumbaggrund.

Universets historie: Fra Big Bang til vores solsystem 

En blåhaj svømmer i dybtblåt vand, ledsaget af en flok stribede pilotfisk. Billedet er taget af Derk Remmers og GHOST DIVING.

Sjælden optagelse: Hvidhaj spottet i Middelhavet

Tre gamle kranier, en hånd, der holder en smartphone, et stenredskab og et gammelt manuskript svæver på en struktureret brun baggrund. Den danske tekst i midten lyder "7 mio. år på 11 minutter.".

Hele menneskehedens historie - fortalt på 11 minutter

Annonce: