På Museum of Fine Arts i Boston findes en statue af krokodilleguden Sobek, som i mange år har manglet sin oprindelige krone på hovedet.
Nu viser det sig, at statuens tilhørende krone findes i Danmark, helt præcis på Ny Carlsberg Glyptotek i København.
Ægyptolog Tine Bagh fra Glyptoteket har netop krydset Atlanten for at undersøge, om museets krone, der stammer fra Hawara i Egypten, virkelig passer til krokodillestatuen.
Med sig i kufferten havde hun dog ikke den rigtige krone men en gipsafstøbning af bunden, som hun i Boston satte på toppen af statuens hoved.
Det viste sig, at kronen, der er udsmykket med både fjer og horn, passer perfekt oven på krokodilleguden, og at de to fragmenter derfor engang har hørt sammen.
Der er dog ikke planer om, at kronen og statuen skal genforenes i virkeligheden, så indtil videre er det kun sket virtuelt.
Krokodilleguder fundet i labyrint
Gudekronen blev fundet i 1911 af den kendte, engelske ægyptolog W.M.F. Petrie, som stod for utallige udgravninger i Ægypten.
Han fandt den i ruinerne af et pyramidetempel, som havde så mange rum og gange, at det blev kendt som en labyrint.

Petrie fandt flere fragmenter af krokodilleguden Sobek, som især var populær ved Fayum Oasen sydvest for Cairo.
Da Glyptoteket gennem Ny Carlsberg Fondet var med til at sponsorere udgravninger i Ægypten, fik museet mange af Petries fund og heriblandt gudekronen, som stammer helt tilbage til 1800 f.kr.
Den øverste del af statuens menneskekrop endte derimod på Museum of Fine Arts i Boston.
Mangler snuden
Efter det er blevet bevist, at dens krone befinder sig på Glyptoteket, mangler de i Boston bare at finde snuden til krokodillehovedet, der ligesom kronen også er faldet af i oldtiden.
Lige nu er den usædvanlige gudekrone udstillet på Glyptoteket, hvor den er fundet frem fra magasinerne i forbindelse med Carlsbergfondets Petrie Projekt.

































