Om forfatteren

Asbjørn Mølgaard Sørensen

Journalist

Jeg er uddannet journalist ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole i år 2015, hvor jeg vandt E.N. Ritzaus mindelegat for min bachelor om vaccinationsmodstand. Jeg har derudover taget en bachelor i filosofi ved Københavns Universitet.Jeg er tidligere praktikant på Videnskab.dk, og jeg har derfor været i huset mere eller mindre siden 2013 - lige med undtagelse af seks mellemliggende måneder som praktikant hos Røde Kors. I den tid kommer man vidt omkring på Videnskab.dk, og mit stofområde favner derfor bredt - alt fra kunstig intelligens til hulemalerier bliver dækket.
Jeg er desuden medvært for hjernepodcasten Brainstorm - en podcast støttet af Lundbeckfonden.I løbet af min tid hos Videnskab.dk har jeg også stået for styringen af vores kanaler på de sociale medier. Deruodver har jeg tidligere hjulpet med at redigere og sende artikler til vores partnere.

Dansk forsøg med mundbind på vej: »Måske kommer vi til at ændre anbefalinger«

Men på nuværende tidspunkt er der ingen grund til at bruge mundbind, siger Statens Serum Institut.

mundbind ansigtsmaske covid-19 coronavirus sundhedsstyrelsen statens serum institut

Et nyt dansk studie skal undersøge om mundbind gavner mod spredning af coronavirus, og resultaterne kan måske betyde en ændring i danske anbefalinger. (Foto: Shutterstock)

Annonce: