Om forfatteren

Ida Eriksen

Journalist

Ida Eriksen

Journalist fra Roskilde Universitet. Jeg er optaget af at formidle på en nuanceret og legende måde - uanset om det er om børn, biller eller ballade i samfundet.

Spørg Videnskaben

Spørg Videnskaben

Spørg Videnskaben er Videnskab.dk’s læserbrevkasse.

Her kan du stille spørgsmål til forskerne om alskens emner - lige fra sjove bynavne og prutter til kvantecomputere og livets oprindelse. Du kan spørge om alt, men vi elsker især de lidt skøre spørgsmål, der er opstået på baggrund af en nysgerrig undren.

Vi vælger de bedste spørgsmål og kvitterer med en Videnskab.dk-T-shirt.

Indsend dit spørgsmål i formularen herunder, eller send det via mail til: sv@videnskab.dk

Bliver man værre eller bedre til sport, når man er nervøs?

Du kan måske huske følelsen fra et sportsstævne i skolen. Det er dig, der om lidt skal løbe en 800-meter og forhåbentlig ikke komme sidst. Nervøsitet før en sportspræstation er almindelig. Men er den god eller dårlig for vores evne til at præstere?

Nervøsitet sport bedre præstation

Er det godt eller skidt at være lidt nervøs før en sportspræstation? Kom tættere på svaret hos Spørg Videnskaben. Her ses den danske håndboldspiller Mikkel Hansen, der netop har vundet OL-guld med de andre håndboldherrer. (Foto: Shutterstock)

Annonce: