Brugte du som barn timer med fingrene spillende på klaverets tangenter? Eller øvede du dig på guitar akkorder eller måske et helt tredje musikinstrument?
I en ny, mindre undersøgelse fra Universitetet i Edinburgh har forskere fundet en mulig, men dog ikke overbevisende, sammenhæng mellem at lære et musikinstrument som barn og det at have en skarpere hjerne, når man træder ind i sit livs efterår, alderdommen.
Det skriver The Guardian, et af Storbritanniens største dagblade.
I undersøgelsen deltog 366 personer, og lige omtrent hver tredje af dem havde spillet musik, flest i barndommen eller ungdommen. Alle deltagerne havde som 11-årig udført en standardiseret kognitiv evnetest, de gentog, efterhånden som de blev ældre. Senest tog de testen i en alder af 70 år, hvor de også blev udspurgt om deres erfaring med at spille musik.
»Vi er nødt til at understrege, at den sammenhæng, vi fandt mellem instrumentspil og livstids kognitiv forbedring, var lille, og at vi ikke kan bevise, at førstnævnte forårsagede sidstnævnte,« forklarer Ian Deary, professor emeritus fra University of Edinburgh, til The Guardian.
Han fortæller dog, at studiets resultater er værd at følge op på gennem mere forskning