Om forfatteren

Sybille Hildebrandt

Journalist

Ansat som journalist på videnskab.dk april 2008 - april 2013. Cand. scient. i fysik og astronomi 1997, Den Journalistiske Tillæggsuddanelse fra DJH 1995.Inden jeg kom på videnskab.dk i april 2008 arbejdede jeg som redaktionssekretær på Ingeniøren, og før det på Illustreret Videnskab, hvor jeg har været en længere årrække. Mit første job efter endt udddannelse var som konsulent for UNI-C i Århus.Mine primære fokusområder:Forskningspolitik (Undervisning, H-index. peer review, bibliometri, forskningsmetoder, didaktik). Naturvidenskab (Klima, astronomi, rumfart, teknologi, it, kemi, fysik, biologi og geologi.)Medicin (Lægemiddelforskning, sygdomme, sundhed, behandling)Jeg kan dog også finde på at skrive artikler inden for humaniora, typisk inden for områderne arkæologi, historie, musik, psykologi og antropologi.Se Videnskab.dks redaktion

NASA frygter at Solen bliver endnu mere aktiv

Solen er ved at forlade sin 11 år lange cyklus og gå ind i en ny. Meget tyder på, at Solens aktivitet vil stige eksplosivt de kommende år, og det vil have store konsekvenser for rumfarten og for Jordens klima.

Den 3. juni 2008 var der ikke en eneste plet at se på Solens overflade. Solaktiviteten er altså helt i bund. De seneste dage er der dog tegn på at en ny solplet er ved at opstå, se spaceweather.com. (Foto: SOHO/MDI )

Annonce: