Om forfatteren

Peter Alagona

Lektor, historie, geografi og miljøstuider, University of California, Santa Barbara

Forskerne Formidler

Forskerne Formidler

Videnskab.dk udgiver både artikler skrevet af journalister og forskere. Når forskere står bag, er artiklerne mærket op som 'Forskerne Formidler'.

Er du forsker, og vil du gerne formidle populært til den brede befolkning, kan du også blive skribent.

Forskerartikler bliver udgivet takket være økonomisk støtte fra: Lundbeckfonden, Novo Nordisk Fonden, TrygFonden, LEO Fondet og Augustinus Fonden.

Videnskab.dk's redaktion prioriterer indholdet og styrer de redaktionelle processer uafhængigt af fondene.

Vi kan ikke give flagermus skylden for corona-pandemien

Flagermus er til stor gavn for mennesker, og de har brug for beskyttelse mod den dårlige behandling og udnyttelse, der også truer menneskehedens sundhed, påpeger forsker.

Flagermus coronavirus hesteskonæse ikke skyld i overførsel smitte nyttedyr

Det er ikke let at være verdens eneste flyvende pattedyr, og der er risiko for, at vi ikke altid vil have flagermus til at spise insekter, bestøve træer og afgrøder og producere gødning. (Foto: Shutterstock)

Annonce: