Når mennesker udfører en opgave – især en tidsbaseret opgave – kan vi evaluere vores præstationer og rette på os selv for at gøre det bedre næste gang.
Denne evne er ikke eksklusiv for den menneskelige art - ny forskning har netop for første gang vist, at rotter tilsyneladende også kan gøre det. Det skriver Det Franske Nationale Center for Videnskabelig Forskning (CNRS).
I studiet blev rotter først trænet til at holde en vægtstang nede i 3,2 sekunder ad gangen.
I fase to fik rotterne en belønning gennem en ud af to maddispensere, der var placeret til højre og venstre.
Hvis rotten havde været præcis - og havde holdt vægtstangen nede inden for 250 millisekunder fra de 3,2 sekunder - gav den venstre dispenser en belønning. Hvis rotten derimod havde været upræcis, kom en lidt mindre belønning i stedet fra den højre dispenser.
På den måde lærte rotterne, at belønningens størrelse og lokation afhang af deres nøjagtighed.
I tredje fase fik rotten adgang til begge dispensere - men belønningen blev først givet, efter at rotten havde valgt enten den højre eller venstre dispenser.
Studiet viste, at rotterne i fase tre valgte den korrekte dispenser mere end 60 procent af gangene. Det peger ifølge forskerne blandt andet på, at rotterne var i stand til at vurdere deres timing og analysere deres egen præstation.
\ Læs mere
Resultatet kan hjælpe os med at blive klogere på, hvordan også mennesker bedømmer tidsmæssige fejl og andre mekanismer, der er involveret i vores forståelse af tid, skriver Det Franske Nationale Center for Videnskabelig Forskning.
Studiet er udgivet i det videnskabelige tidsskrift Proceedings of the National Academy of Sciences.
































