Om forfatteren

Johanne Uhrenholt Kusnitzoff

Journalist

Jeg er biologinørden. Jeg holder af al videnskab, men foretrækker at skrive om planter, celler, sære dyr, økosystemer, miljø og i virkeligheden alt, hvad der er levende og gerne lidt mærkeligt.
Jeg er journalistpraktikant, og er i gang med at uddanne mig til fuldblods videnskabsjournalist på Roskilde Universitet. Der har jeg to sideløbende fag, så samtidig med Journalistikken studerer jeg også Miljøbiologi, og har derfor tilbragt en del tid iført waders i diverse danske vandløb.
Det har givet et glimrende indblik i forskningens verden, og især lysten til at dele alt det sjove med Videnskab.dk's læsere. 
 
 
 
 

Edderkoppestorm: »Hvad er det for en?!«

Er du også stødt på særligt fede og farverige edderkopper i de seneste par uger, som du ikke har set før? Så kan du måske få dem identificeret her.

edderkop

Korsedderkopper findes i mange afskygninger, viser det sig. Denne er indsendt af Kathrine Eriksen. (Foto: Kathrine Eriksen)

Annonce: