Det måler ikke mere end små fem millimeter i længden og er godt 1,3 millimeter tykt.
Alligevel har ham, der fandt det lille knoglestykke ved Stevns Klint, beskrevet det som »at vinde hovedgevinsten i lotto« i pressemeddelelsen om den spektakulære opdagelse.
Sådan lød det nemlig fra Sten Lennart Jakobsen, konservator ved Geomuseum Faxe, om fundet af Danmarks første fossil af en flyveøgle.
Den kunne måske ligne enhver anden knogle fra et uheldigt dyr, der har måttet lade livet, men blandt andet fordi knoglen er hul og har en meget tynd knoglevæg på 0,1 millimeter, har eksperter på området vurderet det til at stamme fra en af fortidens flyveøgler.

Det er faktisk første gang, at der bliver fundet et bevis på, at fortidsfuglen har haft sin flyvende gang i det område, der huser spor af asteroiden, der slog flyveøglen og dens søstergruppe dinosaurerne ihjel for 66 mio. år siden.
Den lille knoglerest blev fundet i det øverste lag af kridtet ved Stevns Klint.
Det beviser ifølge Jesper Milàn, museumsinspektør ved Geomuseum Faxe, at flyveøglen ved Stevns Klint levede inden for de sidste 50.000 år af Kridttiden og dermed kan betragtes som en af de sidste af sin art på Jorden.




































