Verdens første ilt har efterladt varige spor, som nu er blevet fotograferet og kan beundres på lang afstand.
Forskere fra blandt andet Syddansk Universitet har netop opdaget nogle små sfære-formede aftryk af luftbobler i fossilerede sedimenter (forstenede rester), fra dengang Jorden var helt ung, skriver Syddansk Universitet i en pressemeddelelse.
\ Læs mere
De boble-formede aftryk vurderes af forskerne til at stamme fra de allerførste levende organismer på Jorden.
Nærmere bestemt er der tale om bakterier som blandt andet cyanobakterierne, der gennem fotosyntese omdannede kuldioxid til ilt og skabte nogle forhold, der gjorde det muligt for dyr og planter at leve på Jorden.

Bakterierne, som stod bag vores tidligste ilt, levede på lavt vand, hvor ilten nogle gange blev indfanget i slimede bakteriemåtter, som bakterier kunne klumpe sig sammen i.
Det er disse måtter, som nu udgør de sedimenterede fossiler med fodspor fra ilten.

Fossilerne er fundet i Indien, og med opdagelsen af ilt-aftrykkene har forskerne fået et nyt indblik i Jordens tidlige økosystemer.
Blandt andet mener forskerne på baggrund af den nye viden, at cyanobakterier spiller en endnu større rolle end hidtil troet i dannelsen af en særlig fosfat-bjergart kaldet 'fosforit'.
\ Læs mere
\ Læs mere
naa
































