Om forfatteren

Catherine Jex

Redaktør af ScienceNordic

Jeg er videnskabsjournalist med speciale i geovidenskab og klimaændringer.
Før jeg blev journalist var jeg paleoklimatolog med 10 års erfaring i forskning inden for fortidens klima. Jeg var specielt interesseret i at indsamle data over regnfald, temperatur og atmosfæriske trykfelter ved hjælp af stalagmitter fra grotter.
 
Jeg har også dyppet mine tæer i grundvandsforskning i et forsøg på at forstå, hvordan vand bevæger sig og er opmagasineret i undergrunden.
Jeg er en passioneret fan af videnskab generelt og specielt i at kommunikere de spændende historier, som forskere er nødt til at fortælle - både til deres forskerkollegaer og til et bredere publikum. 

Spyt kan afsløre demens

Et højt niveau af stresshormonet kortisol kan indikere hukommelsesproblemer hos ældre. Forskerne ved ikke hvorfor.

Ny forskning har afsløret, at et højt niveau af stresshormonet kortisol i spyttet kan indikere, at hippocampus - den hjerneregion, der associeres med hukommelsen - er ved at svinde ind, og at hjernens grå materie er reduceret.
(Foto: Shutterstock)

Annonce: