Første studie af hel årgang: HPV-vaccinen virker mod forstadier til kræft
Kilde: 
18 juni 2018

Den omdiskuterede HPV-vaccine har positive virkninger.

Det konkluderer et nyt, dansk studie fra Københavns Universitet, der som de første i verden har undersøgt HPV-vaccinens effekt på en hel årgang, skriver jp.dk.

I studiet er det blevet påvist, at en den første årgang af vaccinerede piger har 40 procent færre tilfælde af svære celleforandringer, der er udløst af HPV og kan føre til livmoderhalskræft.

Det viser en sammenligning af screeningsundersøgelser for livmoderhalskræft, der sammenligner piger født i 1993, der var den første årgang af vaccinerede piger, med den 10 år ældre årgang fra 1983, der ikke fik tilbudt gratis vaccine.

»Det er ubestridt positivt og viser, at vaccinen virker. Det er en tydelig understregning af, at det er vigtigt at lade sig vaccinere,« siger Kræftens Bekæmpelses administrerende direktør, Jesper Fisker, ifølge jp.dk.

Professor og overlæge på Odense Universitetshospital, Jan Blaakær, der ikke har været involveret i studiet, kalder over for samme medie resultaterne for »meget flotte og vigtige«.

Studiet er publiceret i det videnskabelige tidsskrift i International Journal of Cancer.

fghs

Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.