Om forfatteren

Jonas Salomonsen

Nyhedsredaktør

Jonas Salomonsen

Som nyhedsredaktør beslutter jeg sammen med den øvrige redaktion, hvad Videnskab.dk skal skrive om. Hvis du ligger inde med et tip om en god historie om forskning, eller hvis du savner grundige artikler om et bestemt emne, kan du kontakte os på redaktion@videnskab.dk.

Kaotisk dansk start på øko-ræs

Shell Eco-marathon begyndte skidt for de tre danske biler. Den enes motor brændte sammen før start, den anden nåede ikke igennem køen til banen, mens den tredje kom til at køre en ekstra omgang.

DTU's grønne bybil korte rigtig fint, men en omgang for meget, og derfor blev resultatet dårligere end forventet. Men optimismen er stor. (Foto: Jonas Salomonsen)

Annonce:

\ Video

Video, video, video!

Foretrækker du at se historierne udfolde sig i levende billeder? Så tjek vores seneste videoer, eller følg Videnskab.dk på YouTube.

Find flere videoer

\ Podcast

På med hørebøfferne!

Luk øjnene, og lad forskernes viden strømme ind ad øregangen. Her finder du Videnskab.dk's seneste podcasts.

Lyt til flere podcasts