Har du også et problem med ‘doom scrolling’?
Sidder du og ser det ene reel efter det andet på Instagram, og har det fået dig til at fravælge at være social i det virkelige liv?
Hvis du sidder og nikker genkendende til spørgsmålene, er du langt fra alene.
Som biologiske væsener har vi gennem evolutionen lært, at vi skal være sociale for at overleve. Derfor lever vi i flokke. Og når vi reproducerer os gennem sex, skaffer mad eller er sociale, så belønner vores hjerne os ved at udløse belønningsstoffer.
Men gennem skærme, som konstant kommer med nyt indhold, der gennem algoritmer er tilpasset det enkelte individ, får vi nu så stærke udløsninger af belønningsstoffer, at vi i stigende grad fravælger at være sociale og have sex.
Det problem undersøger biolog og videnskabsjournalist Line Friis Frederiksen i podcasten ‘Hvordan ved vi det?’ i selskab med professor i statskundskab Rebecca Adler-Nissen og professor i sprogteknologi Anders Søgaard.
\ Om podcasten
I I podcastserien ‘Hvordan ved vi det?’ fra Videnskabernes Selskabs formidlingsindsats VidenSkaber og Det Unge Akademi forsøger biolog og videnskabsjournalist Line Friis Frederiksen at få svar på en række spørgsmål og dilemmaer om netop AI.
Der er i alt otte afsnit i serien. De øvrige afsnit finder du her:
- Hvad der sker der i ‘hjernen’ på en AI, når vi beder den forklare, hvordan den når frem til sine svar? Den kan jo ikke tænke - vel..?
- Kommer AI på et tidspunkt til at styre trafikken - og er det godt eller skidt?
- Er robotter bedre konfliktmæglere end mennesker? Og ville du mon opdage, at du kommunikerede med en kunstig intelligens frem for et menneske?
- Kan AI være med til at redde naturen og miljøet ved at overvåge naturens udvikling lokalt og globalt, samtidig med at den holder styr på CO2-kvoter?
- Kan AI effektivisere jobcentrene? Hvad vil fordelene og ulemperne være ved at have en AI som jobkonsulent?
- Kommer kunstig intelligens på et tidspunkt til at erstatte lægen, og vil det for eksempel betyde, at vi nemt kan få en skræddersyet og bedre behandling?
- Kan AI skabe kunst, der reelt er interessant for os mennesker, og hvordan forstår AI overhovedet kreativitet?
Videnskab.dk bringer podcasten med økonomisk støtte fra Videnskabernes Selskab. Formidlingsindsatsen VidenSkaber er støttet af Novo Nordisk Fonden, Carlsbergfondet og Lundbeckfonden.
Men når nu algoritmerne kan påvirke vores urhjerner i sådan en grad, at vi mærker - og forveksler skærmstimuleringen med - lykke, hvordan undgår vi så, at techgiganterne kan påvirke vores følelser?
Hvordan undgår vi, at det påvirker vores demokrati, samfund og måden, vi er sociale med hinanden på i 2025? Og skal techgiganterne bare have ‘frit spil’, eller skal vi forsøge at regulere de indflydelsesrige techvirksomheder?
Du kan lytte til podcasten ‘Hvordan ved vi det?’ der, hvor du normalt hører podcasts eller på Videnskabernes Selskabs hjemmeside her.




































