Om forfatteren

Silas Mortensen

Journalist

Jeg har en bachelor i litteraturvidenskab fra Københavns Universitet og en kandidatuddannelse i journalistik fra Syddansk Universitet.

Jeg var praktikant på Videnskab.dk i 2009, derefter redaktionen som studentermedarbejder, og nu er jeg freelancejournalist.

Privat er jeg en gennemført nørd og interesserer mig for stort alle slags videnskab, og jeg sætter stor pris på at kunne kombinere mine interesserer med mit arbejde.

Dragen spyer ild over nattehimlen

I oktober passerede Jorden igennem en meteorregn. Europæiske astronomer har ved at filme fra fly over skydækket indfanget spektakulære billeder af meteorer, der brænder op i atmosfæren.

Giga-raketten Starship flyver i kredsløb om Jorden for første gang

Det sker, når den næste store solstorm rammer Jorden

To personer, der bærer beskyttelsesbriller til solformørkelsen, kigger smilende op mod himlen under en klarblå himmel med spredte skyer – et ægte øjeblik af hverdagsvidenskab, hvor nysgerrighed møder forundring.

Se eller gense solformørkelsen, og læs svarene fra eksperterne

Fanget på video: Kinesisk rumraket ramt af lynet

Annonce: