Om forfatteren

Johan Gudmandsen

Journalist

Johan Gudmandsen

Før jeg var fast journalist på Videnskab.dk, har jeg blandt andet slået mine folder som pressemedarbejder på Christiansborg og som nyhedsjournalist på Den Uafhængige.

Jeg har skrevet om en kæmpe vifte af forskellige emner. Biologi, svampe, rummet og forskningsformidling blandt andet. Særligt holder jeg af at skrive om den nyeste forskning om den forhistoriske verden, livets oprindelse, rummet og evolution.

Jonas Salomonsen

Redaktionschef

Jonas Salomonsen

Som redaktionschef beslutter jeg sammen med den øvrige redaktion, hvad Videnskab.dk skal skrive om. Hvis du ligger inde med et tip om en god historie om forskning, eller hvis du savner grundige artikler om et bestemt emne, kan du kontakte os på redaktion@videnskab.dk.

Andreas Mogensen fortæller: Rumvandring er frygtindgydende, »men det er en del af spændingen«

Se Andreas Mogensen fortælle om sin kommende rumvandring og robot-armen, der skal løfte ham rundt på ydersiden af Den Internationale Rumstation.

Den danske astronaut forventer et »sug i maven«, når luftslusen åbnes for første gang, fortalte han blandt andet, da Videnskab.dk talte med ham før opsendelsen over tjenesten Zoom med kunstigt baggrundsbillede. (Video: Videnskab.dk)

Se eller gense: Efter ugers tavshed taler Andreas Mogensen endelig om sin rumrejse

Andreas Mogensen Pressekonference

Andreas Mogensen: Sådan føles det at gå på Jorden efter seks måneder i vægtløs tilstand

Gense Andreas Mogensens vilde landing, og få svar på alle læsernes spørgsmål

Konstantin Borisov (Rusland), Andreas Mogensen (Danmark) Jasmin Moghbeli (USA) og Satoshi Furukawa (Japan) i SpaceX-dragter ombord på ISS.

Andreas Mogensen har forladt rumstationen og er på vej hjem mod Jorden

Annonce: