KORT NYT FRA DANMARK:
Det amerikanske National Academy of Sciences har inviteret den danske genitik-professor Eske Willerslev til at blive medlem af akademiet. Det skriver Københavns Universitet i en pressemeddelelse.
National Academy of Sciences blev grundlagt i 1863 af præsident Abraham Lincoln og er et privat, non-profit akademi af eminente forskere. Akademiet fungerer også som rådgiver for den amerikanske stat og præsident, og der er omkring 500 Nobel-pristagere blandt akademiets 2.200 amerikanske og 400 udenlandske medlemmer.
Eske Willerslev siger i pressemeddelelsen:
»Det kom som en stor overraskelse, og jeg er både stolt og beæret. Det vil have stor betydning for både min egen forskerkarriere, men også for den forskning, vi udfører på Center for GeoGenetik, Statens Naturhistoriske Museum og Københavns Universitet,« siger Eske Willerslev i pressemeddelelsen fra KU.
Læs også:
Kan man virkelig stole på Willerslevs hårprøve?
Indianernes forfædre var europæere
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
ibp