Grønland er ramt af en overrumplende hedebølge.
På blot en enkelt dag er der smeltet en så stor en mængde vand, at det kunne dække et område fire gange så stort som Danmark med fem centimeter vand.
Det skriver LiveScience baseret på tal fra den danske side polarportal.dk.
Polarportal.dk er styret af danske klimaforskere, der dagligt reporterer om smelteniveauerne i Grønland, hvor der siden 27. juli er smeltet omkring 8,5 milliarder ton is om dagen.
Det er dobbelt så meget som en gennemsnitlig sommer, og i år er temperaturen nået op på 20 grader.
Faktisk var temperaturerne så høje 28. juli, at det var den tredjestørste ’smeltedag’ i Grønland siden 1950. De to seneste rekord-smeltedage fandt sted i 2012 og 2019, skriver LiveScience.
»Selvom det (rekordtemperaturerne 28. juli, red.) ikke var lige så ekstremt som i 2019, når man ser på mængden af smeltevand, så ramte varmen et større område end for to år siden,« skriver den danske hjemmeside på Twitter.
Siden 1990 har Grønland tabt store mængder af is, og i disse år mister øen is fire gange så hurtigt som i 2000.
Hvis Grønland mistede alt sin is, ville de globale vandstande stige med omkring seks meter, lyder det ifølge LiveScience.




































