Den menneskeskabte miljøgift PCB er blevet fundet på bunden af den mere end 8.000 meter dybe Atacama-grav i Stillehavet.
Det skriver Syddansk Universitet i en pressemeddelelse.
Studiet er udgivet i tidsskriftet Nature Communications og beskriver, hvordan miljøgiften, som er en paraplybetegnelse for hele 209 forskellige stoffer, højst overraskende er fundet i dybhavsgraven.
»Det er tankevækkende, at vi finder spor af menneskelig aktivitet på bunden af en dybhavsgrav; et sted, som de fleste nok opfatter som fjernt og isoleret fra vores samfund,« fortæller professor og ekspeditionsleder Ronnie N. Glud i pressemeddelelsen.
Mængden af PCB, som forskerne fra Syddansk Universitet har fundet under deres ekspedition, er dog ikke så høj, at alarmklokkerne begyndte at ringe.
Men i dybhavsgravene bor mange dyr og mikroorganismer, som altså bliver eksponeret for den gift, der blev gjort forbudt i mange lande helt tilbage i 1970’erne.
aeh