Chimpanse i hospitalsseng og slangelignende larve: Se vinderbillederne fra fed fotokonkurrence
Fotografer fra hele verden har indsendt deres fantastiske og tankevækkende pletskud, som uden tvivl vil imponere dig.
Fotografer fra hele verden har indsendt deres fantastiske og tankevækkende pletskud, som uden tvivl vil imponere dig.

Vi kommer helt tæt på.
Så tæt, at vi kan se fluerne, der mæsker sig i blod, på krokodillens næb. Så tæt, at vi kan se ind i den sydlige kæmpestormfugls øjne, mens den fortærer sit bytte.
Det sker i British Ecological Societys fotokonkurrence, hvor fotografer og økologer fra hele verden har deltaget og sendt spændende, flotte og enestående 'økologiske' billeder ind.
Vi har på Videnskab.dk fået adgang til billederne. Så læn dig tilbage, smæk benene op, og bliv imponeret over verdens små vidundere.

Ved Sanaga-Yong-reservatet i Cameroon undersøger et hold af teknikere og dyrlæger fra både reservatet og Ape Action Africa – to centre, der er koordineret af Pan African Sanctuary Alliance – en chimpanse (Pan troglodytes), som er i langvarig rehabilitering efter at være blevet reddet fra ulovlig handel.
Holdet er vant til at arbejde med dyr, der har været udsat for trafficking og krybskytteri, og de skal være forberedte på at håndtere hvert enkelt dyr og hver eneste sag med stor omhu og erfaring.

En rolig amerikansk spidskrokodille (Crocodylus acutus) ser direkte ind i kameraet, mens stikfluer (Stomoxys calcitrans) suger blod fra dens hoved. I et stille tidevandsområde i Panama viser dette toprovdyr, at det nogle gange bogstaveligt talt ikke ville gøre en flue fortræd.

Turen går til Borneo, hvor blomsterne i Rafflesia-gruppen – på engelsk kendt under det charmerende navn 'Stinking Corpse Lily' (Rafflesia arnoldii) – er kendt for deres enorme størrelse og stærke farver. Men der gemmer sig meget mere bag udseendet.
Rafflesia kan ikke leve selv, men vokser udelukkende som parasit på slyngplanter, ofte lianer. Samtidig bruger planten smarte metoder til at sikre bestøvning i den korte periode, hvor blomsten er sprunget ud.

En sydlig kæmpestormfugl (Macronectes giganteus) jager i udkanten af en koloni af kongepingviner, mens næbbet stadig er farvet af et nyligt måltid.
I det Sydlige Ocean tiltrækker tætte kolonier af kongepingviner mange rovdyr og skaber intense – og til tider voldsomme – scener af jagt og bytte.

Nær Malaysias hovedstad blev flere Wallace-flyvefrøer (Rhacophorus nigropalmatus) fotograferet, netop som de var kommet ned fra regnskovens trækroner for at yngle i en midlertidig vandpyt fyldt med regnvand.
Frøen er opkaldt efter biologen Alfred Russel Wallace og er perfekt tilpasset livet højt oppe i skovens kronetag, hvor den ved hjælp af sine svømmehudsfødder kan svæve mellem træerne.

Menneskelig aktivitet i Ampara på Sri Lanka tvinger elefanter (Elephas maximus maximus) til at søge efter mad på lossepladser på grund af tab af naturlige levesteder og mindre føde i naturen.
For at elefanter og mennesker kan leve sammen på en sikker måde er der brug for bedre affaldshåndtering, sikrede lossepladser, genopretning af levesteder og lokalt forankrede bevarings- og oplysningsprojekter, hvor myndigheder, naturbevaringsgrupper og lokalbefolkningen samarbejder, forklarer fotografen bag billedet.

Tusindvis af jute-stængler flyder i vandet og danner flotte mønstre. Bønder lægger juten i blød for at løsne fibrene fra plantestænglen. Fibrene bliver derefter solgt og brugt til tekstiler som garn, tov, sække, tæppebagstøtte og gardinstof.