Du er født med din iPhone i hånden, og en stor del af det sociale liv foregår på de sociale medier.
Samtidig går du og dine venner op i jeres fællesskab, støtter hinanden og har hele tiden gang i gruppechatten.
Alligevel er I flere singler end generationerne før jer og har flere situationships end faste kærester.
Hvis du genkender dig selv i beskrivelsen, er du sandsynligvis Gen Z’er og en del af en generation i en sex- og datingkrise ifølge forskere.
Men måske er I bare mere kvalitetsbevidste.
For unge i dag har mindre sex, end da deres forældre var unge, viser studier fra vestlige lande.
Der er flere unge singler end generationerne før, og forholdene er situationships; kortvarige og mere uforpligtende.
\ Ny serie: Ung kærlighed

Nære relationer er noget af det vigtigste for et langt og godt liv. Men hvordan ser de egentlig ud blandt unge i dag?
Internationale undersøgelser viser, at unge har mindre sex og færre – og kortere – parforhold end tidligere. Vi undersøger, om det samme gælder i Danmark, og hvorfor kærligheden måske har fået sværere vilkår.
For hvordan påvirker sociale medier vores syn på kærlighed, sex og intimitet? Gør de det sværere at finde ro, nærhed og tillid – eller åbner de nye måder at mødes på?
I en ny serie dykker vi ned i unges kærlighedsliv anno 2025: fra datingkultur og 'situationships' til drømme om familieliv, mental sundhed og følelsen af at være forbundet – eller alene.
I Danmark ser vi nogle af de samme mønstre som i resten af Europa: Færre unge - de 25-30-årige - har en fast kæreste.
Samtidig har færre 15-årige haft deres første gang, siger Christian Graugaard, læge og professor i sexologi ved Aalborg Universitet, til Videnskab.dk.
»Vi begynder at ane en stigning i alderen for, hvornår de unge har sex første gang. De bliver altså ældre, før de har deres første samleje.«
»Det bliver interessant at se, om det udvikler sig til en egentlig tendens,« siger lægen, der er medinitiativtager til Projekt SEXUS, den største befolkningsundersøgelse om seksualitet nogensinde.
I 2009 havde hver tredje 15-årig haft sex for første gang. I 2020 var det kun hver femte, der havde prøvet at have sex, viser en rapport fra VIVE.
Der er også en tendens til, at unge i Vesten danner par senere, siger Poul Poder, der er lektor ved Sociologisk Institut på Københavns Universitet.
I stedet for at blive gift tidligt, vil de måske hellere bruge deres 20’ere på venner, uddannelse, karriere og personlig udvikling, som en undersøgelse blandt unge amerikanere har vist.
»På den måde tror jeg da, vi også ser tendenserne i Danmark,« siger Poul Poder til Videnskab.dk.
Samfundet har udviklet sig på en måde, så det i dag er sværere at møde andre mennesker og håndtere sociale interaktioner, mener han.
Men forklaringerne på mindre sex og faste parforhold blandt unge er mange, lyder det fra forskerne, som her deler fem bud:
1. Skilsmisser påvirker troen på kærlighed
Vi lever i et skilsmissesamfund. Selvom rekordmange gifter sig, ender næsten hvert andet ægteskab i skilsmisse.
Hvis ens forældre selv er blevet skilt, er der også en øget risiko for, at man selv bliver skilt, siger Poul Poder.
For det øger sandsynligheden for, at man går ind i et ægteskab med mindre engagement eller selvtillid, har forskning vist. Derfor har de unge måske en anden tilgang til parforhold.
»De har ikke en tro på forholdet, fordi de ikke har set, hvordan et forhold kan fungere, eller hvordan man kan løse konflikter,« siger han.
2. Sociale medier
De sociale medier fremhæves ofte i forbindelse med de unges sociale liv. Når man for eksempel får likes på Insta eller TikTok, giver det noget tilfredsstillelse. Derfor får de unge i stedet opfyldt deres behov for interaktioner med andre på SoMe.
»Man kan blive tilfredsstillet ved at få bekræftelse fra andre, men man investerer mindre af sig selv,« siger Poul Poder.
Samtidig har sociale medier medført en række krav og idealer om det perfekte, siger Christian Graugaard.
»De kan gøre unge modløse og usikre på, om de er gode og attraktive nok.«
At kontakten med andre unge foregår digitalt kan potentielt være en hæmsko for de unge i det virkelige liv. På digitale medier bliver man ikke trænet i at håndtere uforudsete situationer, som man eksempelvis kan møde på en date.
»Man bliver ikke trænet i at tale sammen med fremmede,« siger Poul Poder.
Det seneste årtis MeToo-debatter og den nye samtykkelov kan også have skræmt især de unge mænd fra at bevæge sig ud på sex- og datingmarkedet, siger Christian Graugaard.
»Der er nok nogle derude, som simpelthen stikker halen mellem benene, fordi de frygter at ende i en situation, de ikke kan overskue,« siger han og henviser til, at 40 procent af mænd mellem 16 og 20 år har svært ved at tolke samtykke uden ord.
3. Sex med sig selv
Det er også online, at man finder den tredje årsag til, hvorfor unge har mindre sex og oftere er singler.
Der findes et væld af pornosider. Det gør det nemt at tilfredsstille sig selv seksuelt ved at se porno og onanere.
»Pornoforbruget kan erstatte ens trang til at tænke: ‘jeg må også ud og finde en anden partner, jeg kan have sex med’,« forklarer Poul Poder.
4. En anderledes livsstil
En rapport fra Rockwool Fonden peger på, at andre kulturelle faktorer spiller ind.
De unge kan have en anden livsstil end generationerne før dem og vil måske bare helst bo alene. Det kan betyde, at de helt bevidst hopper af datingmarkedet.
Det kan også være, at de foretrækker at være single i deres 20’ere, så de kan opnå andre mål indenfor for eksempel karriere eller personlig udvikling.
En anden mulighed er, at datingmarkedet er blevet ‘mismatched’. De unge har sværere ved at finde en partner, der passer med dét, de leder efter.
Rockwool Fondens studie peger på, at singlekvinder har ændret deres krav til mænd, som gør det sværere for dem at finde en partner.
Kvinder får nu højere uddannelser end mænd, hvor det før var omvendt. Derfor kan Gen Z-kvinderne have højere krav til deres partners uddannelse.
Tjener de deres egne penge og ikke er afhængige af andre, er de muligvis mindre tilbøjelige til at ville finde en partner.
5. Kvalitet over kvantitet
Der kan også være en positiv begrundelse for, hvorfor unge har mindre sex, forklarer Christian Graugaard. At de er blevet mere kvalitetsbevidste:
»De vægter god sex tungere end meget sex og forlanger en form for ‘erotisk bæredygtighed’.«
Det kan betyde, at nogle unge derfor venter med at have sex, indtil det føles helt rigtigt.
Måske er de unge i virkeligheden i gang med at genopfinde ‘sex’ som andet end et knald og en udløsning, men snarere en ny erotisk sanselighed, der handler om meget mere end penetrativt samleje, lyder det fra professoren.
For hvad er problemet egentlig, hvis unge ikke har lige så meget sex eller blot ønsker at være single i længere tid? Er opskriften på det lykkelige liv blot en masse sex og et langt parforhold?
\ Hvad viser international forskning?
Flere studier peger på, at mindre sex blandt unge er et globalt fænomen.
I England er antallet af gange, folk har sex om måneden, også faldet.
Ifølge National Surveys of Sexual Attitudes and Lifestyles (Natsal) havde respondenterne i gennemsnit tre gange om måneden i 2012. I 1991 havde respondenterne sex i gennemsnit fem gange om måneden.
I et studie blandt amerikanske unge fandt man, at mellem 2000 og 2018 var seksuel inaktivitet steget. Det gjaldt både hos de 18-24-årige og 25-34-årige mænd samt de 25-34-årige kvinder.
Forskningen peger også på, at vi ser flere unge singler.
Et europæisk studie har også vist, at der er en stigning i andelen af unge, der er single, når de flytter hjemmefra. Stigningen ses også hos kvinder, som i studiet forklares ved, at de får højere uddannelser, og at de tjener flere penge, hvilket gør dem mindre økonomisk uafhængige af andre. På den måde har de potentielt større behov for at bo alene.
Et tysk kohortestudie viser også, at de 14-20-årige i dag er mere tilfredse med at være single sammenlignet med deres ældre modparter.
Men mindre sex og kærlighed kan gå ud over trivslen, siger Poul Poder.
»Ligesom Søren Brostrøm sagde under corona, så er sex sundt,« siger han.
Mangel på sex og kærlighed er ikke den eneste grund til, at folk ikke trives. Men det er oplagt, lyder det fra Poul Poder.
For kærlighed og sex er essentielle menneskelige goder, der er med til at definere, hvad der indgår i menneskelig trivsel.
»Der er jo bare noget helt elementært tilfredsstillende og bekræftende ved sex. Det udløser nogle forskellige stoffer, som giver en afslappethed og en tilfredshed.«






























