Arkæologer har opdaget en landsby, der er estimeret til at være en af de ældste permanente bebyggelser fundet i Europa, i den albanske sø Ochridsøen (også kendt som Ohridsøen).
\ Ocridsøen (Ohridsøen)
Ohridsøen er en sø på Balkanhalvøen på 368 km2, hvoraf 248 km2 ligger i Nordmakedonien, resten i Albanien. Den indtil 286 m dybe sø ligger i 695 m højde.
Søen har klart vand og en enestående fauna med bl.a. den populære spisefisk Ohridørreden, Trutta ohridana.
Mange ortodokse kirker og klostre ved søen vidner om dengang, området spillede en betydelig religiøs og kulturel rolle.
Kilde: Lex.dk
Byen, som er dateret til mellem år 6000 f.v.t. og 5800 f.v.t., har været hjem for cirka 200 til 500 indbyggere.
De har boet i en form for pælehuse, der på meget kompleks vis var hævet op på stylter over jord og vand i sikkerhed fra oversvømmelser.
Byen ligger i dag under vand, så arkæologerne har trukket i dykkertøjet, når de har undersøgt den nærmere.
I et dyk for nylig gjorde arkæologerne endnu en interessant opdagelse. Byen har tilsyneladende haft et forsvarsværk med omkring 100.000 træspyd, og det har arkæologerne svært ved at forklare.
»De har været nødt til at fælde en hel skov for at kunne beskytte sig selv på den måde,« siger Albert Hafner, der er professor i arkæologi på University of Bern i Schweiz og en af forfatterne bag studiet, til ScienceAlert.
Hvorfor de har set sig nødsaget til at bygge så omfattende et forsvarsværk, kan arkæologerne endnu ikke forklare, men fremtidige ekspeditioner ned til søens bund skal være med til at undersøge netop det.
Det kommer til at fortsætte de næste to årtier, forklarer forskerne, og de 100.000 spyd er ifølge dem formentlig ikke den sidste hemmelighed, som Ohridsøen og landsbyen gemmer på.
Se billeder fra de arkæologiske undersøgelser i nyhedsudsendelsen om landsbyen herunder.
jso

































