Om forfatteren

Anne Ringgaard

Journalist

Anne Ringgaard

Jeg har skrevet om lidt af hvert for Videnskab.dk siden 2012.
Derudover har jeg været skrivende journalist på dagbladet Politiken, fagbladet Dagens Medicin, en lokalavis i Roskilde, og jeg har været en tur omkring Experimentariums nu hedengangne nyhedsafdeling.
Jeg er uddannet på Roskilde Universitet med en bachelor i kulturstudier og en kandidatgrad i journalistik.

Voldelige indsattes hjerner skal under observation

Vold koster kassen både økonomisk og menneskeligt. Danske hjerneforskere har nu sat sig for at finde svar på, hvorfor nogle mennesker impulsivt bliver voldelige, når de føler sig provokerede, mens andre formår at styre deres temperament.

Vold har i mange år været den hyppigste årsag til, at folk sidder i danske fængsler. I det nye år går forskerne igang med et forsøg, som de håber kan være med til at nedbringe volden i Danmark.
(Foto: Shutterstock)

Annonce: