Kvinder bliver mere tilfredse med deres sexliv i alderdommen. Det viser en ny, stor undersøgelse af 806 ældre kvinder i USA.
Tilfredsheden skyldtes – sikkert til nogens overraskelse – ikke, at kvindernes gemaler blev mere fokuseret på orgasmer, imens forsøget stod på. Det var noget andet, der gjorde damerne sex-tilfredse.
»Kvinderne oplevede, at følelsesmæssig og fysisk nærhed til partneren kunne være mere vigtigt end at få orgasme,« siger undersøgelsens hovedforfatter Susan Trompeter, klinisk professor ved University of California, i en pressemeddelelse.
De fleste sex-aktive kvinder får orgasme
De ældre kvinder er del af et stort forskningsprojekt. Igennem 40 år har de ladet sig undersøge i forhold til sundhed. Blandt andet rapporterer de detaljer om deres sexliv til forskerne fra University of California.
Da den nye undersøgelse af kvindernes seksualitet blev sparket i gang, var kvinderne over 40 år, og 63 procent af dem fik ikke længere menstruation.
Undersøgelsen afslørede følgende:
- Halvdelen (49,8 procent) af kvinderne havde haft seksuel aktivitet inden for den seneste måned, med eller uden en partner.
- Størstedelen af dem (64,5 procent) rapporterede, at de blev seksuelt ophidsede i hvert fald en af de gange, de havde haft sex i den seneste måned.
- 69 procent oplevede, at de blev våde i skridtet.
- 67,1 procent fik orgasme.
- En ud af tre kvinder rapporterede, at de oplevede lidt eller manglende lyst til sex.
- Følelsesmæssig nærhed under sex førte generelt til orgasme og vådhed.
- 66 procent af de seksuelt aktive kvinder var tilfredse med deres sexliv.
- Det samme var næsten halvdelen af de seksuelt inaktive kvinder.
Sex-liv er godt trods manglende lyst
Et særligt resultat bed forskerne især mærke i. Nemlig, at 61 procent af alle kvinderne overordnet set var tilfredse med deres sexliv. Og de var også tilfredse, selvom de oplevede ringe sex-lyst.
»Omkring halvdelen af kvinderne i alderen 80 år eller derover rapporterede, at de under sex blev ophidsede, våde – og for det meste opnåede orgasme. Men de rapporterede sjældent, at de faktisk havde lyst til sex,« fortæller hovedundersøger
Elizabeth Barrett-Connor, University of California.
»Traditionelt går man ud fra, at et ønske om sex går forud for akten. Men de her resultater tyder på, at kvinder tager del i den seksuelle aktivitet af flere andre grunde. For eksempel bekræftelse eller opretholdelse af et forhold.«
Kærtegn giver godt senior-sexliv
Kun en del af kvindernes seksuelle tilfredsstillelse skyldtes orgasmer.
\ Fakta
Forskernes spørgeskema blev sendt til 921 kvinder. 806 svarede. Det betød, at forskerne fik en svarprocent på 87,5 – hvilket er et godt udgangspunkt for en videnskabelig undersøgelse. Ph.d. og læge ved Sexologisk Klinik, Annamaria Giraldi, vurderer, at den amerikanske undersøgelse er god og grundig. »Der er relativt mange kvinder med. Og forskerne bruger de parametre, som vi også bruger, når vi laver undersøgelser. De følger de gængse forskningsmetoder. Det er en god undersøgelse, som viser, at ældre kvinder har en seksualitet,« siger Annamaria Giraldi.
»Ifølge undersøgelsen bliver seksuel aktivitet ikke altid set som nødvendig for seksuel tilfredsstillelse. De, der ikke var seksuelt aktive, opnåede i stedet seksuel tilfredsstillelse gennem berøringer, kærtegn eller anden intimitet udviklet i løbet af et langt forhold,« siger Susan Trompeter.
Hun mener, at undersøgelsens resultat kan ændre dem måde, vi betragter ældre kvinders seksualitet.
»I forbindelse med kvinders seksuelle sundhed bør fokus muligvis være på tilfredshed med sexlivet – frem for at man begrænser fokus til selve den seksuelle aktivitet eller dysfunktion,« siger Susan Trompeter.
Dansk forsker: godt at fokusere på tilfredshed
Faktisk er det en god idé at fokusere på kvinders tilfredshed med sexlivet – i stedet for kun at se på, hvorfor de ikke kan opnå orgasme, eller hvorfor de har manglende sexlyst.
Det mener ph.d. og afdelingslæge Annamaria Giraldi, der forsker i kvinders sexliv ved Sexologisk Klinik, Rigshospitalet.
»Vi har i et stykke tid haft stort fokus på kvinders seksuelle dysfunktioner. Det kom i kølvandet på, at mænd pludselig kunne tage Viagra og på den måde komme deres dysfunktion – rejsningen – til livs. Så det er en god udvikling, at vi nu ikke kun ser på problemer med mænds rejsning og kvinders orgasmer, men også spørger: Hvad er god sex?« siger Annamaria Giraldi.
Også vigtigt at huske det aktive sexliv
Det er nu også vigtigt at huske, at orgasmer for mange kvinder er lig med god sex. Derfor skal vi holde fast i, at et aktivt sexliv – med orgasmer – er vigtigt for mange ældre kvinder – også selvom andre kvinder ikke går op i dem.
»Det er vigtigt, at kvinder, hvis sexliv ikke fungerer, kan gå til lægen og sige: Jeg vil godt havde noget hjælp. Vi skal ikke tilbage til fortiden, hvor man ikke tog kvinders seksuelle problemer alvorligt, når de var over 45,« siger Annamaria Giraldi.
Hun mener, at vi nu skal til at finde en balance. På den ene side skal vi fokusere på kvinders problemer med lyst og orgasme. Og på den anden side skal vi huske, at orgasmer ikke nødvendigvis er vejen til et godt sexliv for alle kvinder.
»Din seksualitet er ofte afhængig af, hvordan du har det med din partner. Det er et billede, man især ser hos kvinder. Undersøgelsen viser, at det også gælder, når kvinderne bliver ældre. Og tit er det nok endnu mere udtalt hos ældre kvinder,« konstaterer Annamaria Giraldi.






























