Astrologi boomer frem overalt i populærkulturen. Men det er ikke kun i nutiden, man finder tegn på, at Solens og stjernernes placering er blevet anset som af betydning for menneskers væren og livet på Jorden.
På loftet af et ældgammelt egyptisk tempel har arkæologer fundet, hvad der viser sig at være velbevarede loftsmalerier af blandt andet 12 stjernetegn, og nogle af dem er overraskende genkendelige.
Det skriver mediet Science Alert.
I fire år har arkæologer fjernet 2.000 år gammelt støv og sod og gjort det ene spektakulære fund efter det andet i Khnum-templet Esna, der ligger 60 kilometer syd for Luxor i Egypten.
Først afslørede det beskidte arbejde flere af de gamle egyptiske navne på stjernebilleder, heriblandt Mesekhtiu, der betyder Den Store Døber, Sah, der betyder Orion, og Apedu n Ra, et ukendt stjernebillede, der betyder Gæssene af Ra.
Nu, flere år senere, har de fundet reliefmalerier, der matcher navnene.
»Opdagelser af stjernetegn er meget sjældne i egyptiske templer,« fortæller egyptolog Christian Leitz fra Universität Tübingen i Tyskland i Science Alert.
Nogle af de farverige afbildninger er af stjernetegnene Skytten og Skorpionen, som vi kender fra den vestlige astrologi.

»Templer og ældgamle afbildninger blev ofte malet i klare farver. Men de er normalt falmet eller endda totalt forsvundet som følge af ydre påvirkninger,« forklarede Christian Leitz i en tidligere pressemeddelelse fra Universität Tübingen.
I Khnum-templet er flere af skildringerne dog overraskende tydelige. Og ud over flere stjernetegn, har de tusinde år gamle lofter og vægge gemt på skildringer af forskellige guder og gudinder, fem planeter fra vores solsystem, mærkelige dyr og dekaner, der blev brugt til at måle tid.