KORT NYT FRA DANSKE UNIVERSITETER:
Unge, der klager over ondt i knæene, får ofte tildelt diagnosen ’vokseværk’. Nu viser et nyt forskningsprojekt, at mange unge med knæsmerter oplever, at smerterne varer ved, skriver Aarhus Universitet i en pressemeddelelse.
»I undersøgelsen kan vi se, at hver tredje ung mellem 12 og 19 år har problemer med ondt i knæene. Syv procent af de unge oplever daglige knæsmerter i den forreste del af knæet,« siger fysioterapeut og ph.d.-Michael Skovdal Rathleff i pressemeddelelsen fra Aarhus Universitet.
»Mere end halvdelen har stadig problemer efter to år, så det er altså ikke nødvendigvis noget, man vokser fra,« tilføjer han.
Den nye forskning bygger blandt andet på en spørgeskemaundersøgelse fra 2011, hvor 3.000 unge deltog. Herudover er 504 af de unge, som i spørgeskemaet angav, at de havde knæsmerter, blevet fulgt.
Ifølge pressemeddelelsen fra Aarhus Universitet tyder undersøgelsen på, at at knæsmerter er et større problem end hidtil antaget.
Forskeren bag undersøgelsen mener, at knæsmerter bør tages mere alvorligt fremover, blandt andet fordi knæsmerterne risikerer at blive kroniske, hvis ikke de bliver behandlet.
Læs også:
Ødelagte knæ fører til heftig forskerdebat
Stavgang aflaster ikke dine knæ
Ovenstående er udvalgt og resumeret af Videnskab.dk, men redaktionen har ikke udført selvstændig research. Gå til den oprindelige kilde for flere detaljer.
lb































