I dag lancerer vi en ny service til dig, kære læser:
Et kort overblik over døgnets vigtigste nyheder om videnskab fra både ind- og udland.
Listen kommer på videnskab.dk hver morgen - og har links videre til de enkelte historier. Overblikket ligger på forsiden, i spalten til højre.
Vi håber, du kan bruge de korte nyheder. Men du må meget gerne komme med forslag til forbedringer i kommentarfeltet nedenfor.
Her er dagens korte videnskabsnyheder, 11/9 2008:
Med 3.000 Beatles-relaterede erindringer fra 69 forskellige lande vil forskere påvise, at musik kan hjælpe os til at huske.
16 satelliter skal redde den tredje verden
En række firmaer med Google i spidsen vil sende 16 satellitter i kredsløb om jorden for at give udviklingslandene internet med høj hastighed.
Resistente bakterier spreder sig
De såkaldte ESBL-bakterier, som er resistente over for vigtige antibiotika, spreder sig i Danmark.
På jagt efter ekstra dimensioner
Amerikanske fysikere vil undersøge, om der eksisterer flere dimensioner end dem, vi kender.
Børn kan arve herpes fra deres forældre
Ny forskning viser, at forældre angiveligt kan videregive herpes til deres børn gennem DNA.
For meget mad dårligt for artsrigdommen
Mere mad er ikke nødvendigvis bedre for rigdommen af arter i et økosystem.
Mest lysstærke gammastråle var rettet mod jorden
Astronomer tror, de har fundet ud af, hvad der var årsagen til den mest lysstærke gammastråle nogensinde.
Sjælden ‘skovgiraf' fotograferet
En okapi, et meget sjældent giraf-lignende dyr, der ikke har været set i 50 år, er blevet fotograferet i Congo.
Ekstremt store bølger bekymrer australske forskere
Større og større bølger skyller ind over de australske kyster, fordi voldsomme storme er blevet mere hyppige.
Alger kan bøje lys
Simple havalger har udviklet komplicerede strukturer, der gør dem i stand til at manipulere med lys.
































