Astronomer har skævet nervøst mod 2011 AG5, en asteroide, hvis kurs kunne bringe dens bane ind i Jordens.
Men nu kan de – og vi andre – ånde lettet op. Sandsynligheden for, at den så at sige rammer ved siden af anslås at være oppe på over 99 procent, skriver den amerikanske rumfartsorganisation Nasa ifølge politiken.dk
Den store stenklump blev opdaget i januar 2011 og vakte straks bekymring, fordi man af den kurs, den holdt, kunne se, at i værste tilfælde den kunne komme til at hamre ind i Jorden i 2040.
Siden har astronomerne fulgt 2011 AG5’s kurs. De kan nu afblæse alarmen med henvisning til, at asteroidens bane med meget stor sandsynlighed vil give en ‘forbier’.
Nasa understreger dog, at observationerne af stenklumpen vil fortsætte de kommende fire år for at eliminere den sidste rest af tvivl.
»Hver gang vi er i stand til at følge en asteroide og få nye oplysninger om dens koordinater, så kan vi forfine beregningerne af dens fremtidige kurs«, siger Don Yeomans fra Nasa’s Near-Earth Object Observation Program.
Læs også: Forsker: »Vi er blevet ramt af asteroider før – og vi vil blive ramt igen«