For de fleste plejer to øjne at være rigeligt til at komme igennem tilværelsen, men det har tilsyneladende ikke været nok for mini-vandmanden på 1,5 centimeter, der netop er blevet fundet.
Det skriver LiveScience.
Forskere fra Hong Kong Baptist University har fundet den meget lille vandmand, som indtil opdagelsen var ukendt, i Hong Kong. Derfor fik forskerne også æren af at døbe arten, Tripedalia maipoensis, hvori den sidste del af navnet henviser til naturreservatet Mai Po, hvor den blev fundet.
Den nyopdagede vandmand er gennemsigtig med 12 åre-lignende tentakler, der gør, at lige netop denne vandmand kan svømme hurtigere end mange andre.
De 24 øjne sidder i seks forskellige klynger. I hver klynge kan to af øjnene forme billeder, mens de resterende fire kun kan fornemme lys.
»Vi er begejstrede for denne opdagelse,« siger Qui Jianwen, der er studiets hovedforfatter og professor i biologi ved Hong Kong Baptist University, i videoen herunder, hvor han fortæller om opdagelsen.
Tripedalia maipoensis indgår i familien af havhvepse – en gruppe af gopler, der forårsager så alvorlige forbrændinger, at de hvert år er skyld i flere dødsfald.
Det er den første havhveps, der er fundet i Kina. Om den kan brænde mennesker, er stadig usikkert, men den ser ud til at være giftig nok til at kunne lamme rejer af arten Artemia, fortæller Qui Jianwen til Live Science.
Studiet er bragt i det videnskabelige tidsskrift Zoological Studies.
ldl