Om forfatteren

Catherine Jex

Redaktør af ScienceNordic

Jeg er videnskabsjournalist med speciale i geovidenskab og klimaændringer.
Før jeg blev journalist var jeg paleoklimatolog med 10 års erfaring i forskning inden for fortidens klima. Jeg var specielt interesseret i at indsamle data over regnfald, temperatur og atmosfæriske trykfelter ved hjælp af stalagmitter fra grotter.
 
Jeg har også dyppet mine tæer i grundvandsforskning i et forsøg på at forstå, hvordan vand bevæger sig og er opmagasineret i undergrunden.
Jeg er en passioneret fan af videnskab generelt og specielt i at kommunikere de spændende historier, som forskere er nødt til at fortælle - både til deres forskerkollegaer og til et bredere publikum. 

Opråb til alle lænestolsforskere: ESA frigiver satellitdata over Grønland

Den Europæiske Rumfartsorganisation (ESA) lancerer en ny hjemmeside med adgang til satellitdata, billeder og animationer af Grønlands iskappe.

Ændringer i højden af Grønlands iskappe mellem 2007 og 2011. Lilla indikerer en højdeforøgelse, grøn og rød indikerer is-svind i iskappens yderkanter.
(Foto: Screenshot af Grønland CCI data set i Google Earth)

Annonce: